Mısır`ın Al Ghad kanalında Azerbaycan ve ermeni uzmanlar arasında tartışma – Dr. Ahmet Şairoğlu ve Tigran Aboyan

Azerbaycan Ordusu’nun Karabağ’da yürüttüğü 24 saatlik terörle mücadele operasyonları sonucunda Karabağ’daki ayrılıkçı rejim teslim oldu ve Bakü’nün öne sürdüğü şartları kabul etti.

Bugün Karabağ tamamen ermeni militanlardan temizlendi. Terörle mücadele tedbirleri sonucunda Azerbaycan egemenliğini yeniden sağladı. 21 Eylül’de Azerbaycan’ın Yevlah kentinde Karabağ’ın ermeni temsilcileri ile resmi Bakü arasında bir toplantı yapılacak. Yevlah toplantısında Karabağ ermenilerinin hak ve yükümlülükleri ele alınacak.

Konuyla ilgili Mısır`ın Al Ghad kanalında yoğun bir tartışma yaşandı. Azerbaycanlı insan hakları savunucusu Dr. Ahmet Şairoğlu ile ermeni siyasi yorumcu Tigran Aboyan, Karabağ’daki ermenilerin hakları ve yükümlülükleri konusunda görüş alışverişinde bulundu.

İnsan hakları savunucusu Dr. Ahmet Şairoğlu, Karabağ’daki ermenilerin Azerbaycan toplumuna yeniden entegre edileceğini ve Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü tüm hak ve özgürlüklere sahip olacaklarını kaydetti. Ancak Karabağ’daki ermenilerin özel ayrıcalıklara ve statüye sahip olacağı yönündeki beklentiler yersizdir. Çünkü diğer Azerbaycan vatandaşları gibi Karabağ’daki ermenilerin de hak ve özgürlüklerinin yanı sıra sorumluluklarını da anlamaları ve Azerbaycan yasalarına saygı göstermeleri gerekiyor.

Bu yazını Facebookda şərh et