“Uluslararası Adalet Divanı’nın Laçin koridoruyla ilgili kararı Ermenistan için bir fiyaskodur” – Dr. Ahmet Şairoğlu ARB24 kanalına konuştu

Uluslararası Adalet Divanı, Ermenistan’ın Azerbaycan-Ermenistan sınırına Laçin sınır kapısı yapılmasına ilişkin yaptığı başvuruyu reddetti. 12 Mayıs 2023’te Ermenistan, “Laçin sınır geçiş noktasının hukuka aykırılığına” ilişkin mahkemeye başvurdu.

Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı ileri sürdüğü bir sonraki asılsız iddia uluslararası düzeyde reddedildi. Dünyanın en yüksek yargı organı olan Uluslararası Adalet Divanı (UAD), Ermenistan’ın Azerbaycan’ın Ermenistan sınırında Laçin sınır kapısının oluşturulmasına ilişkin dilekçesinin temelsiz olduğunu değerlendirdi.

Konuyla ilgili ARB24 Televizyonuna konuşan insan hakları savunucusu Dr. Ahmet Şairoğlu, Uluslararası Adalet Divanı’nın kararını adil bir adım olarak değerlendirdi: “Ermenistan’ın Laçin sınır kapısının kaldırılması talebi asılsızdır. Azerbaycan bu konuda haklı taraftır ve uluslararası mahkeme de Azerbaycan’ın doğru pozisyonuna dayalı bir karar verdi.”

Bu yazını Facebookda şərh et