“Ermeni işgali sırasında Azerbaycanlı çocuklar da hedef alındı” – Dr. Ahmet Şairoğlu CBC Azerbaycan kanalına konuştu

Bugün Dünya Çocuk Günü.

1 Haziran 1950’de BM Genel Kurulu’nun düzenlediği uluslararası kadın konferansında 1 Haziran’ın çocukların korunmasına ayrılmasına karar verildi. Ardından o gün Dünya Çocuk Bayramı olarak tarihe geçti.

BM’de çocuk haklarına ilişkin bir sözleşme kabul edildi ve Azerbaycan bağımsızlığını kazandıktan sonra bu sözleşmeye katıldı. Tüm demokratik ülkelerde olduğu gibi Azerbaycan’da da çocuk haklarının korunmasına özel önem verilmektedir.

Azerbaycan topraklarının Ermenistan tarafından işgali sırasında en çok zararı Azerbaycan çocukları gördü. CBC Azerbaycan kanalına röportaj veren insan hakları savunucusu Dr. Ahmet Şairoğlu, Birinci Karabağ Savaşı sırasında – Hocalı Soykırımı, Bağanis-Ayrim, Karadağlı ve diğer katliamlar sırasında, ayrıca İkinci Karabağ Savaşı sırasında ermeniler tarafından sivil Azerbaycanlıların – özellikle de kadınların ve çocukların hedef alındığını söyledi. Dr. Ahmet Şairoğlu, bu konunun Azerbaycan tarafının her zaman gündeminde olduğunu belirterek, uluslararası kuruluşların bu konuda sessiz kaldığını üzüntüyle kaydetti.

Bu yazını Facebookda şərh et