Putin, Aliyev ve Paşinyan Soçi’de buluşacak – Dr. Ahmed Şahidov, TRT World’e konuştu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan 31 Ekim Pazartesi günü Soçi’de üçlü görüşmelerde bulunuyor.

Kremlin’in basın ofisi geçen hafta yaptığı açıklamada, “[Onlar] Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin 9 Kasım 2020, 11 Ocak ve 26 Kasım 2021 tarihli üçlü anlaşmalarının uygulanmasına ve Transkafkasya’da istikrar ve güvenliği artırmak için daha fazla adımlara odaklanmayı planlıyorlar.”

Konuyla ilgili TRT World kanalına konuşan siyaset bilimci Dr. Ahmet Şahidov, bugün Soçi’de gerçekleşen Putin-Aliyev-Paşinyan görüşmesinden ciddi bir sonuç beklemeye gerek olmadığını belirterek, “Çünkü bu görüşme sadece Rusya’nın bölgedeki etki mekanizmasını sürdürme amaçlıdır ve ABD ve Avrupa’ya bir cevaptır.
Ondan önce ABD ve Avrupa’da Azerbaycan ile Ermenistan arasında görüşmeler yapılmış ve resmi Washington ve Avrupa Birliği bir arabuluculuk misyonu yürütmeye çalışıyor. Elbette bu, Rusya’nın Güney Kafkasya’daki çıkarlarına aykırıdır. Bu bağlamda Vladimir Putin, zaman zaman Aliyev ve Paşinyan ile görüşerek Rusya’nın bu ihtilafta tek arabulucu olabileceğini göstermeye çalışıyor.”

Bu yazını Facebookda şərh et