“Dünyada hukuk mekanizmaları çalışmıyor” – Dr. Ahmet Şairoğlu Kanal24`te Hocalı soykırımını anlattı

Hocalı Katliamı’nın üzerinden zaman geçse de acısı dinmiyor. Ermeni güçlerinin 26 Şubat 1992’de Hocalı’da yaşlı, çocuk gözetmeksizin yaptığı katliamın bugün 32. yılı. Hocalı soykırımının 32. yıl dönümünde Kanal24`te gazeteci Erkan Kol`un sorularını yanıtlayan siyaset bilimci Dr. Ahmet Şairoğlu, o korkunç günleri anlattı.

İnsanlık tarihinde kara bir leke olan Hocalı katliamında 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla Azerbaycan’a karşı toprak iddiasında bulunmaya başlayan ve saldırıya geçen Ermeniler, 1991’in son günlerinde ablukaya aldıkları, bölgenin tek havaalanına sahip ve stratejik önem taşıyan Hocalı’yı işgal için harekete geçti.

Aylar süren saldırılarını 25 Şubat 1992’de yoğunlaştıran Ermeniler, sivilleri toplu şekilde katlederek, esirlere acımasızsa işkence yaparak 20. yüzyılın en kanlı katliamlarından birini gerçekleştirdi.

Daha önce 7 bin kişinin yaşadığı Hocalı’da savunmasız durumdaki 70’i yaşlı, 63’ü çocuk 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. Katliamdan 487 kişi ağır yaralı kurtuldu, Ermeni güçleri bin 275 kişiyi esir aldı, bunların 150’sinden hala haber alınamadı.

Katliamda 8 aile tamamen yok edildi, 25 çocuk her iki ebeveynini, 130 çocuk ise ebeveynlerinden birini kaybetti.

Katledilenlerin adli tıp muayeneleri ve tanık ifadeleri, Hocalı sakinlerinin akıl almaz işkencelere maruz kaldığını açıkça kanıtlıyor. O dönemde çekilen görüntüler ve fotoğraflar, katliamın büyüklüğünü ortaya koyuyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 22 Nisan 2010’da Hocalı’da yaşananları, savaş suçları veya insanlık aleyhine suçlarla eş değer eylemler olarak gördü.

Bu yazını Facebookda şərh et