“Rusya-Ermenistan ilişkileri kopmak üzere” – Dr. Ahmet Şairoğlu ARB24 kanalına konuştu

Son haftalarda Ermenistan ile Rusya arasında ciddi gerginlikler yaşanıyor. Nikol Paşinyan’ın Rusya karşıtı politikasına yanıt olarak resmi Moskova artık ekonomik baskı başlattı.

Ermenistan’ı Gürcistan üzerinden Rusya’ya bağlayan Yukarı Lars geçiş noktasında bir sorun daha ortaya çıktı. Uzun zamandır Ermeni hükümetinin baş belası haline gelen bu sınır noktası, Rusya tarafından bir kez daha kapatılmıştır. Her ne kadar Erivan konuyu siyasallaştırmamaya çalışsa da aslında geçiş noktasının kapatılması Başbakan Nikol Paşinyan’ın Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) zirvesine katılmayı reddetmesiyle aynı zamana denk geldi.

Kremlin’in zaman zaman Ermenistan’a karşı ekonomik kozlarını kullandığı dikkate alındığında bu konunun Nikol Paşinyan’a da bir mesaj olduğu düşünülebilir. Ermeni üreticiler 5 gündür ürünlerini Rusya pazarına ulaştıramıyor. Çoğunlukla balık, çiçek ve diğer tarım ürünlerini taşıyan 1.700 kamyon Lars’ta mahsur kaldı.

Konuyla ilgili ARB24 Televizyonu’na konuşan siyaset bilimci Dr. Ahmet Şairoğlu, Ermenistan-Rusya ilişkilerinde yaşanan gerginliğe değinirken, aynı zamanda NATO ile Rusya arasında askeri çatışma olasılığını da değerlendirdi.

Bu yazını Facebookda şərh et