“Soçi Zirvesinin sonuçlarının Ukrayna-Rusya savaşı üzerinde doğrudan etkisi olacak” – Dr. Ahmet Şairoğlu ANews kanalına konuştu

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya lideri Vladimir Putin ile bölgesel ve küresel konuların yanı sıra ikili ilişkileri görüşmek üzere Rusya’nın kıyı kenti Soçi’ye bir günlük iş gezisinde bulunuyor. Geçtiğimiz yıl küresel gıda krizinin hafifletilmesine yardımcı olan tarihi Karadeniz tahıl anlaşmasının yeniden canlandırılması, tartışılan önemli bir konu.

Rusya, bu yılın temmuz ayında, Ukrayna’ya ait Karadeniz limanlarından tahıl ihracatının restorasyonuna ilişkin, Türkiye ve BM’nin arabuluculuğunda 2022 yılında varılan anlaşmaya katılımını tek taraflı olarak askıya aldı.

Moskova, Batı’nın Rus tahıl ihracatına ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmediğinden ve Ukrayna tahılının ihtiyaç sahibi ülkelere gitmediğinden şikayetçiydi. Ödemeler, lojistik ve sigorta üzerindeki kısıtlamaların Rus tahılının yabancı ülkelere sevkiyatını engellediği bildiriliyor.

Siyaset bilimci Dr. Ahmet Şairoğlu, ANews kanalına verdiği röportajda Soçi zirvesinin Türkiye-Rusya ilişkilerine etkileri, dünya tahıl krizi ve Ukrayna’daki savaşa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bu yazını Facebookda şərh et