BengüTürk TV`de Şuşa Beyannamesi’nin 1. yılı ve Türkiye-Azerbaycan müttefiklik ilişkileri konuşuldu

Türkiye ile Azerbaycan ilişkilerini müttefiklik düzeyine çıkartan Şuşa Beyannamesi’nin imzalanmasının üzerinden 1 yıl geçti.

Tam adıyla “Türkiye Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Arasında Müttefiklik İlişkileri Hakkında Şuşa Beyannamesi”, 15 Haziran 2021’de Azerbaycan’ın kültür başkenti, Karabağ’ın sembol şehri Şuşa’da cumhurbaşkanları Recep Tayyip Erdoğan ile İlham Aliyev tarafından imzalandı.

Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanmış olan ve içerisinde “müttefiklik” kelimesi geçen ilk belge olan Şuşa Beyannamesi ile taraflar, tüm önemli konularda, uluslararası ve bölgesel kuruluşlarda birbirlerini tam destekleyeceklerin taahhüt etti. Beyanname ile taraflar, askeri, savunma sanayi teknolojileri, enerji, taşımacılık, ekonomik ve insani ilişkilere kadar pek çok alanda ilişkileri daha da ileri taşıma kararlılıklarını bir kez daha belirtti.

BengüTürk kanalının “Kırılma Noktası” programında Eser Görkem Paktürk`ün konuğu olan Azerbaycan Demokrasi ve İnsan Hakları Enstitüsü Başkanı Dr. Ahmet Şahidov Türkiye ile Azerbaycan müttefiklik ilişkilerine değindi.

Bu yazını Facebookda şərh et