Dr. Ahmet Şairoğlu, Müslüman ülkelerdeki kadın hakları hakkında AGİT`in Viyana toplantısında konuştu

25 Haziran’da AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu’nun düzenlediği “Hoşgörü, ayrımcılık yapmama ve gender eşitliği” konulu iki günlük konferans, Avusturya’nın başkenti Viyana’da çalışmalarına devam etti.

AGİT üyesi 57 ülkenin büyükelçileri, diplomatları ve hükümet yetkililerinin katıldığı toplantıda, AGİT bölgesindeki hoşgörü, ayrımcılık yapmama ve gender eşitliği konuları ele alındı.

Toplantıya katılan insan hakları savunucusu Dr. Ahmet Şairoğlu, Müslüman ülkelerdeki kadın ve kız çocuklarının haklarına değinirken, Katar Devleti’nde de kadına verilen değerden ayrıca bahsetti. Katar Devleti’nin son yıllarda kadın hakları konusunda gerçekleştirdiği reformlardan bahseden Dr. Ahmet Şairoğlu, Katar’ın diğer Müslüman-Arap ülkelerine örnek olabileceğini söyledi.

Toplantıda özel bir rapor sunan AGİT başkanının Antisemitizmle Mücadelede Özel Temsilcisi Haham Andrew Baker, dünyada artan antisemitizm dalgasından duyduğu endişeyi dile getirerek, İsrail ordusunun Filistin’de gerçekleştirdiği askeri operasyonları meşrulaştırmaya çalıştı.

AGİT yetkilisinin ardından konuşan insan hakları savunucusu Dr. Ahmet Şairoğlu, Haham Andrew Baker’a seslenerek, antisemitizmin arzu edilen bir durum olmadığını belirtti ve bunun sebebinin İsrail ordusunun Filistin’de yaptığı katliamlarda aranması tavsiyesinde bulundu: “Biz de tüm halkların ve milletlerin, din ve inançların bir arada barış ve diyalog içinde yaşamasını istiyoruz. Ancak dünyada İsrail’i eleştirenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Çünkü İsrail ordusu Gazze’de, Refah’ta ve Filistin’in diğer şehirlerinde katliamlar yapıyor. Bugün İsrail hapishanelerinde binlerce Filistinli kadın ve çocuk işkence görüyor. Bu konuda bütün dünya İsrail’i eleştiriyor.”

AGİT yetkilisi Haham Andrew Baker`e ironik bir soru yönelten Dr. Ahmet Şairoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı: “İsrail ordusu öldürdüğünde buna meşru müdafaa diyorsunuz ama birisi İsrail’i eleştirdiğinde buna antisemitizm diyorsunuz. Dünyada kimin kim olduğunu çok iyi biliyoruz.”

Bu yazını Facebookda şərh et