Dr. Ahmet Şairoğlu, ARB24’te savaş suçları – mayınlı alanlar ve toplu mezarlar hakkında konuştu

Fuzuli’de dün yapılan mayın aramalarında Azerbaycanlılara ait olduğu sanılan kemikler bulundu.

Genel olarak, Şuşa ilçesine bağlı Daşaltı, Hocavend ilçesine bağlı Edilli, Ağdam ilçesine bağlı Sirhavand köyleri, Hocalı ilçesine bağlı Farrukh köyü ve diğer alanlar da dahil olmak üzere işgalden kurtarılan topraklarda, Azerbaycan Cumhuriyet Askeri Başsavcılık çalışanları tarafından, Devlet Güvenlik Servisi, Azerbaycan Esir, Kayıp ve Rehine Vatandaşlarla Çalışma Devlet Komisyonu, Kızıl Haç ve diğer ilgili kurumların temsilcileri ile birlikte yürütülen ilgili arama çalışmaları sonucunda toplu mezarlar bulundu.

44 günlük 2. Karabağ Savaşı’ndan sonra Azerbaycan’ın karşı karşıya olduğu temel görevlerden biri topraklarını mayınlardan temizlemektir. Bugün Bakü’de düzenlenen Bağlantısızlar Hareketi Covid-19 ile mücadele Temas Grubu Zirvesi’nde konuşan Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de bu konuya değindi ve Mayından Etkilenen Ülkelerden oluşan bir Grup oluşturulmasını önerdi.

Konuyla ilgili ARB24 Televizyonu’nun “Çalışma Zamanı” programında konuşan insan hakları savunucusu Dr. Ahmet Şairoğlu, Ermenistan’ın işlediği savaş suçları – toprakların mayınlardan arındırılması ve işgalden kurtarılan topraklarda Azerbaycanlılara ait insan iskeleti kalıntılarına değindi.

Bu yazını Facebookda şərh et