“Karabağ meselesi iki yıl önce çözüldü” – Dr. Ahmet Şahidov Soçi Zirvesini BengüTürk`e değerlendirdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Soçi’de bir araya geldi.

Konuyla ilgili BengüTürk kanalına konuşan siyaset bilimci Dr. Ahmet Şahidov, Soçi’de gerçekleşen Putin-Aliyev-Paşinyan görüşmesinden ciddi bir sonuç beklemeye gerek olmadığını belirterek, “Çünkü bu görüşme sadece Rusya’nın bölgedeki etki mekanizmasını sürdürme amaçlıdır ve ABD ve Avrupa’ya bir cevaptır.
Ondan önce ABD ve Avrupa’da Azerbaycan ile Ermenistan arasında görüşmeler yapılmış ve resmi Washington ve Avrupa Birliği bir arabuluculuk misyonu yürütmeye çalışıyor. Elbette bu, Rusya’nın Güney Kafkasya’daki çıkarlarına aykırıdır. Bu bağlamda Vladimir Putin, zaman zaman Aliyev ve Paşinyan ile görüşerek Rusya’nın bu ihtilafta tek arabulucu olabileceğini göstermeye çalışıyor.”

Liderlerin görüşmesine paralel olarak dışişleri bakanları Sergey Lavrov, Ceyhun Bayramov ve Ararat Mirzoyan da üçlü görüşme gerçekleştirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Soçi kentinde yaptığı üçlü görüşmenin ardından ortak bildiriyi kabul etti.

Kremlinin internet sayfasında yayımlanan bildiride, üç liderin 2020 ve 2021’de kabul edilen bildirilerin uygulanması sürecini görüştüğü belirtilerek, “tarafların, Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerinin kapsamlı şekilde normalleştirilmesi, Güney Kafkasya’nın barış, istikrar, güvenlik ve sürdürülebilir ekonomik kalkınmasının sağlanması amacıyla tüm bu anlaşmalara sıkı sıkıya bağlı kalma taahhütlerini yinelediği” kaydedildi.

Bu yazını Facebookda şərh et