Avrupa Siyasi Topluluğu Zirvesi, Türkiye ve Azerbaycan’ın Avrupa’da yükselişini gösterdi – BengüTürk

Avrupa Siyasi Topluluğunun (AST) ilk toplantısı Çekya’nın başkenti Prag’da yapılıyor.

Toplantıda 44 davetli Avrupa ülkesinden 43’ü lider düzeyinde temsil ediliyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un mayıs ayında yaptığı öneriyle düzenlenen toplantıya 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesinin yanı sıra Avrupa kıtasından 17 ülke davet edilmişti. Toplantıya sadece Rusya ve Belarus davet edilmedi.

Özellikle Ukrayna’daki savaşın etkilerinin ele alınması beklenen bugünkü toplantıda barış ve güvenlik ile enerji, iklim ve ekonomi konulu oturumlar düzenlenecek. Toplantıda liderlerin birçok ikili görüşme yapması da planlanıyor.

AST’nin Avrupa ülkeleri için siyasi bir tartışma forumu olarak işlev görmesi isteniyor. Topluluğun kurumsal bir yapıya dönüşüp dönüşmeyeceğine de bugünkü toplantıda karar verilmesi bekleniyor. Toplantı sonunda resmi bir bildiri veya karar alınması öngörülmüyor.

Avrupa Siyasi Topluluğu çerçevesinde Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan liderleri bir araya gelerek bölgede barış ve işbirliği konularını görüştüler.

BengüTürk kanalına konuşan Türkiye Demokrasi ve İnsan Hakları Enstitüsü Başkanı Ahmet Şahidov, Prag’da düzenlenen Avrupa Siyasi Topluluğu çerçevesinde yapılan tartışmalara ilişkin görüşlerini paylaştı.

Bu yazını Facebookda şərh et