“Bugün Müslüman ve Hıristiyan mülteciler Türkiye’ye ve Recep Tayyip Erdoğan’a sığınıyor” – Ahmet Şahidov AGİT’te konuştu

6 Ekim’de Polonya’nın başkenti Varşova’da AGİT İnsan Hakları Zirvesi çalışmalarına devam etti.

Bugünkü tartışmalar “İnsani Sorunlar: Askeri Çatışmalar Bağlamında Mülteci ve Yerinden Edilmiş Kişilerin Hakları” konulu tartışmalara devam etti. Tartışmalara yakından katılan Türkiye Demokrasi ve İnsan Hakları Enstitüsü Başkanı Dr. Ahmet Şahidov, 5 milyondan fazla Müslüman mültecinin Türkiye Cumhuriyeti’ne sığındığını ve Türk toplumuna tam anlamıyla entegre olduklarını vurguladı.

Avrupa’da Müslüman mültecilere yönelik aşırı ayrımcılık olaylarının devam ettiğini belirten Ahmet Shahidov, Türkiye’yi örnek bir ülke olarak nitelendirerek, Türkiye’de Müslümanların yanı sıra Hristiyan kökenli zorunlu göçmenlerin de yaşadığına dikkat çekti.

Ukrayna-Rusya savaşı sırasında hem Ukrayna’dan hem de Rusya’dan insanların Türkiye’ye sığındığını söyleyen insan hakları aktivisti, bugün dünyanın dört bir yanındaki Müslüman ve Hıristiyan mültecilerin Joe Biden veya Emmanuel Makron’a değil, Türkiye’ye ve Recep Tayyip Erdoğan’a inandığını söyledi.

Bu yazını Facebookda şərh et